Czym jest plazmowe cięcie blach CNC?
Cięcie metalu można podzielić na cięcie mechaniczne i termiczne. Cięcie plazmowe to metoda cięcia termicznego, w której do cięcia metalu wykorzystuje się zjonizowany gaz.
Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik jakie ma cięcie blach cnc Rzeszów, ale jest również dostępna w przypadku blachy. Zanim zagłębimy się w zalety i możliwości cięcia plazmowego, powinniśmy zająć się inną kwestią.
Spis treści:
- Co to jest plazma?
- II Jak działa przecinarka plazmowa?
- III Zalety i wady
- IV Wybór metody cięcia
Co to jest plazma?
Na pewno słyszałeś o 3 podstawowych stanach materii – stałym, ciekłym i gazowym. Ale jest też czwarty. Tak, to jest plazma.
Plazmę można znaleźć w przyrodzie, ale głównie w górnych partiach atmosfery ziemskiej. Słynne zorze polarne powstają w wyniku działania wiatrów słonecznych powstałych z plazmy. Ogień oświetleniowy i wysokotemperaturowy obejmuje również plazmę. Podobnie nasze ciała.
W sumie stanowi około 99% widzialnego wszechświata.
W życiu codziennym plazmę możemy spotkać w telewizorach, świetlówkach, neonach i oczywiście przecinarkach plazmowych.
Plazma jest elektrycznie przewodzącą, zjonizowaną substancją gazopodobną. Oznacza to, że niektórym atomom brakuje elektronów, a wokół nich krążą także wolne elektrony.
Gaz można przekształcić w plazmę poddając go intensywnemu ogrzewaniu. Dlatego plazmę często nazywa się gazem zjonizowanym.
Plazma jest podobna do gazu, ponieważ atomy nie stykają się ze sobą w stałym kontakcie. Jednocześnie zachowuje się podobnie do cieczy pod względem zdolności przepływu pod wpływem pola elektrycznego i magnetycznego.
Jak działa przecinarka plazmowa?
Proces cięcia plazmowego jest metodą cięcia termicznego. Oznacza to, że wykorzystuje ciepło do stopienia metalu, zamiast go mechanicznie ciąć.
Ogólna mechanika systemu jest zawsze taka sama. Plazmowe cięcie blach cnc wykorzystują sprężone powietrze lub inne gazy, takie jak azot. Następuje jonizacja tych gazów w celu wytworzenia plazmy.
Zwykle sprężone gazy stykają się z elektrodą, a następnie jonizują, tworząc większe ciśnienie. Gdy ciśnienie wzrośnie, strumień plazmy wypychany jest w stronę głowicy tnącej.
Końcówka tnąca ogranicza przepływ, tworząc strumień plazmy. Następnie jest on nakładany na obrabiany przedmiot. Ponieważ plazma przewodzi prąd elektryczny, obrabiany przedmiot jest połączony z ziemią poprzez stół do cięcia.
Gdy łuk plazmowy styka się z metalem, jego wysoka temperatura topi go. Jednocześnie gazy o dużej prędkości wydmuchują stopiony metal.
Rozpoczęcie procesu cięcia
Nie wszystkie systemy działają w ten sam sposób. Po pierwsze, istnieje ogólnie wersja niskobudżetowa, zwana kontaktem wysokiej częstotliwości. Nie jest to możliwe w przypadku przecinarek plazmowych CNC, ponieważ wysoka częstotliwość może zakłócać pracę nowoczesnego sprzętu i powodować problemy.
W tej metodzie wykorzystuje się iskrę o wysokim napięciu i wysokiej częstotliwości. Wytworzenie iskry następuje w momencie zetknięcia palnika plazmowego z metalem. To zamyka obwód i wytwarza iskrę, która z kolei tworzy plazmę.